Jak dbać o baterię w telefonie?

Największą bolączką współczesnych urządzeń przenośnych jest szybko wyczerpująca się bateria. Posiadają one szereg funkcji, które do działania potrzebują energii elektrycznej. Im bardziej rozbudowany mamy telefon tym szybciej będzie dochodziło do rozładowania.

Czasy czuwania dla tych urządzeń są zwykle długie – dlatego, że w tym czasie nie wykonuje się żadna wymagająca operacja, a wyświetlacz urządzenia pozostaje wygaszony. Niewłaściwe użytkowanie smartfonów jest w stanie jeszcze dodatkowo skrócić ten czas, a to za sprawą ograniczenia wydajności tego urządzenia. Jesteśmy w stanie temu zaradzić poprzez odpowiednie z nich korzystanie i nie popełnianie podstawowych błędów, których dokonują przeciętni użytkownicy.

1. Sposób ładowania telefonów

Jednym z największych błędów jest zbyt rzadkie ładowanie telefonów. Jest cała masa osób, które dopiero po rozładowaniu podłączają telefon do sieci. Częste ładowanie pozwala na wydłużenie czasu jego pracy. Ładowanie kilkunastu procent wcale nie mija się z celem i jest w stanie wydłużyć żywotność akumulatora. Wiele osób dopuszcza się tego błędu, ponieważ stosuje się do zaleceń, które były obecne w poprzednich generacjach telefonów, gdy standardem były baterie starszych typów, czyli niklowo-kadmowe. Zasada działania współczesnych baterii znacznie się różni i musimy wziąć poprawę na zmienioną technologię.

2. Temperatura użytkowania

Ważnym czynnikiem wpływającym na baterię jest temperatura. Nie może być oni ani zbyt wysoka, ani też zbyt niska. Optymalna jest ta, która mieści się w przedziale pomiędzy 20-25 stopni Celsjusza. Przy wysokich temperaturach otoczenia może dochodzić do szybkiego wyładowywania się baterii. Najgorsze są jednak mrozy, które są w stanie całkowicie wyładować baterię i to w przeciągu kilku minut. Należy ograniczyć używanie telefonów w takich skrajnych warunkach.

3. Efekt pamięci i przeładowanie telefonu

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwracać uwagę to pamięć baterii. Jest to efekt, który będzie powodował zmniejszenie pojemności baterii w czasie użytkowania. Nowoczesne baterie litowo-jonowe najwięcej tracą wtedy, gdy są w pełni naładowane. Optymalnym rozwiązaniem jest więc ładowanie akumulatora jedynie do pewnego poziomu, a nie na 100%. Nie musimy się jednak przejmować tym, że bateria zostanie przeładowana jeżeli nie odłączymy jej na czas. W momencie osiągnięcia pełnej wartości proces ładowania zostaje wyłączony.

Dzięki powyższym poradom jesteśmy w stanie znacznie wydłużyć żywotność baterii. Warto jednak wiedzieć, że po upływie pewnego czasu wszystkie akumulatory zaczną działać gorzej niż te nowe. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie kupienie nowej baterii. Zawsze powinniśmy wybierać rozwiązania oryginalne, bo tylko one dają gwarancję na to, że wszystko będzie działało poprawnie. Tanie zmienniki mają tendencję do bardzo szybkiego uszkodzenia się.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *