Co brać pod uwagę wybierając tablet?

Tablety nie są już nowością na rynku, ale mimo tego ludzie ciągle mają problemy z samodzielnym wyborem urządzenia do swoich potrzeb. Ten może służyć do wszystkiego – rozrywki, pracy, nauki, czy też po prostu jako gadżet. Największą zaletą tabletów jest kompromis pomiędzy niewielkimi rozmiarami urządzenia a jego możliwościami. Jest to urządzenie, które skutecznie wypełniło lukę pomiędzy notebookami a smartfonami. Czym kierować się podczas wyboru urządzenia? Czy powinna być to przystępna cena czy może wysoka wydajność urządzenia? Przed wami poradnik z 5 praktycznymi poradami pozwalającymi na wybór tabletu.

  1. Ekran

Bez wątpienia jest to najważniejszy element tabletów, który w największym stopniu wpływa na komfort użytkowania i możliwości. Na rynku można spotkać urządzenia o standaryzowanych rozmiarach, czyli 7”, 8”, 9.7”, 10.1”. Sama wielkość wyświetlacza nie mówi nam nic o jego jakości. Do tego potrzebujemy jeszcze innego parametru, czyli rozdzielczości. Im będzie ona wyższa tym bardziej szczegółowy i gładki obraz uzyskamy. Podzielenie ilości pikseli przez wielkość ekranu daje nam ważny parametr – pixels per inch (piksele na cal). Warto zwrócić uwagę na kąty widzenia urządzenia, które powinny być jak największe. Ideałem jest tablet o pełnym kącie widzenia, który w każdym ułożeniu zapewnia czytelny obraz. Mniejsze wartości powodują efekt negatywu podczas patrzenia na wyświetlacz pod kątem.

  1. Wydajność

Jako, że tablet jest pomostem pomiędzy urządzeniem przenośnym a pełnoprawnym komputerem to zwróć uwagę na jego wydajność. Za wydajność w dużej mierze odpowiedzialny jest procesor, który oparty jest na architekturze ARM. Kupując tablet zwracajmy uwagę na częstotliwość taktowania zegara oraz na liczbę rdzeni i moduł graficzny. Na wydajność urządzenia wpływa też ilość pamięci RAM, która odpowiada za przechowywanie danych, na których wykonywane są obliczenia.

  1. Akumulator

Jako, że tablet jest urządzeniem przenośnym to powinien gwarantować długą pracę na jednym cyklu ładowania baterii. Ze względu na dużą wydajność urządzenia oraz duży i jasny ekran konieczne staje się wyposażenie go w pojemy akumulator. Określana jest ona za pomocą jednostki fizycznej mAh, czyli miliamperogodzinach. Miara ta określa zdolność do zasilania przez akumulator układu prądem o danym natężeniu przez określony czas. W praktyce powinniśmy się decydować na zakup tabletów posiadających jak największą pojemność ogniwa.

  1. Wygląd

Nie ma się co oszukiwać – przeciętny klient zawsze patrzy na wygląd i nie zdecyduje się na zakup urządzenia, które mu się nie podoba. Kupując tablet również patrz na to w jaki sposób został wykonany. Ważne są nie tylko aspekty czysto wizualne, ale też dokładność wykonania oraz użyte materiały. Jest to sprzęt, który będziemy wszędzie ze sobą zabierać więc będzie on narażony na różne czynniki, które mogą powodować jego zniszczenie.

  1. Cena

 

Podstawowa zasada przy wyborze tabletu to nieprzepłacanie za coś, czego nie potrzebujemy. Nowoczesne urządzenia pojawiają szereg funkcji, z których nie koniecznie będziemy korzystali. Nie dajmy nabrać się na chwyty marketingowe, bo za wątpliwe możliwości zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *