Apple prezentuje iOS 11 – co nowego otrzymają użytkownicy?

iOS 11

Na konferencji WWDC tradycyjnie już zaprezentowano najnowszą wersję oprogramowania od Apple. We wrześniu użytkownicy będą mogli cieszyć się dopracowanym iOS 11, jednak już teraz pokazano jego możliwości. Rewolucji w najnowszym systemie raczej nie zauważymy, ale z pewnością zostały w nim zastosowane funkcjonalności przydatne i ułatwiające użytkowanie sprzętu. Co nowego pojawi się więc w iOS 11?

Nowe centrum sterowania

W nowej wersji iOS jednym z najbardziej zauważalnych elementów jest przeprojektowane centrum sterowania, w którym odnajdziemy przycisk do włączania/wyłączania transmisji danych oraz interakcję z 3D Touch.

Synchronizacja Wiadomości

Nieco ewolucyjną zmianą w iOS 11 będzie lepsza niż dotychczas synchronizacja w aplikacji Wiadomości. Historia wszelkich rozmów z aplikacji będzie od teraz płynnie przenoszona między wszystkimi urządzeniami, które podpięliśmy pod nasze konto.

Apple Pay w Wiadomościach

Mówiąc o wiadomościach należy również wspomnieć o tym, że w nowej wersji systemu pojawi się przelewanie pieniędzy między użytkownikami przez Apple Pay z poziomu aplikacji Wiadomości.

Zdjęcia

W aplikacji aparatu otrzymamy możliwość tworzenia zapętlonych zdjęć Live Photos oraz nakładanie na siebie różnych efektów. Nowy system to także nowy model kompresowania zdjęć oraz filmów. Wykorzystywane będą od teraz formaty HEIF oraz H.265. Dzięki zastosowaniu obu formatów kompresji, fotografie i pliki wideo zajmą mniej miejsca na urządzeniach, bez utraty jakości.

Zmiany w Siri

Siri od iOS 11 zostanie obdarowana bardziej naturalnym, ludzkim głosem, dodatkowo zacznie pełnić rolę tłumacza. Podczas WWDC pokazano głównie jak tłumaczy język angielski na chiński. Dodatkową funkcją będą również podpowiedzi tworzone na podstawie lokalizacji oraz zwyczajów użytkowników.

Mapy

Zmiany dotarły również do aplikacji Mapy, w której od teraz znajdziemy wewnętrzne plany galerii handlowych czy lotnisk (póki co tylko niektórych).

Muzyczna synchronizacja

Biblioteka muzyczna z Shazam będzie synchronizowała się z aplikacją Nike + Run Club.

Nie przeszkadzać

W iOS 11 pojawi się nowa opcja „Nie przeszkadzać podczas jazdy”, która inteligentnie zablokuje połączenia i powiadomienia w czasie kierowania pojazdem.

App Store

Do usprawnień oraz zmiany wyglądu dojdzie również w App Store. Interfejs zostanie tu całkowicie przebudowany.

Menadżer Plików

iOS otrzymał coś czego nie posiadał wcześnie, a co powinien mieć już dawno, mianowicie aplikację Menadżer Plików.

iPad

Dużo zmian zajdzie w samych iPadach, w których otrzymamy dock, nową wielozadaniowość, opcję przeciągnij i upuść, nowe funkcje Apple Pencil i skanowanie dokumentów do Notatek.

Najnowszy iOS nie doczekał się zmian rewolucyjnych, został jednak w znacznym stopniu usprawniony pod kątem elementów, których dotychczas w nim brakowało, a które posiadała od dawna konkurencja (jak chociażby przełącznik do transmisji danych komórkowych). Ostateczna wersja iOS pojawi się dopiero we wrześniu, jednak już teraz można znaleźć w internecie porady jak zainstalować wersję deweloperską.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *